20 let Filharmonie mladých Praha - C.E.M.A.

20 let Filharmonie mladých Praha

Ve středu 10. června proběhne ve Dvořákově síni pražského Rudolfina oslava dvou desetiletí od založení Filharmonie mladých Praha působící při Základní umělecké škole Na Popelce v Praze 5. Pro své publikum orchestr přichystal hned trojici dárků. Před symfonickým orchestrem FMP totiž vystoupí malí hudebníci z přípravných těles FMP: smyčcového souboru (společně s flétnovým souborem a souborem bicích nástrojů) a komorního orchestru, který je hlavní líhní FMP.

Celý večer proběhne pod taktovkou zakladatele a uměleckého šéfa FMP Ladislava Ciglera, který je zároveň autorem citlivých orchestrálních aranží a revizí děl vybraných do programů přípravných souborů; mladí umělci tak posluchačům nabídli např. Suitu z oblíbené Vodní hudby Georga Friedricha Händela.

 Symfonické těleso FMP si pro svou narozeninovou oslavu přichystalo opět skutečnou hudební lahůdku. Z repertoáru argentinského tangového mága Astora Pantaleóna Piazzolly nabídne Čtyři roční období v Buenos Aires“, které Piazzolla původně složil jako čtyři nezávislá tanga pro své netradiční kvinteto. V Rudolfinu zazní tato půlhodinová skladba v neobvyklém obsazení, a to ve zdařilé úpravě pro klavír, smyčce a bicí nástroje. Za klavír zasedne pedagog ZUŠ Na Popelce a zároveň držitel prestižního ocenění „Pianista roku 2013“ Petr Ožana, všestranný klavírista a skladatel, který svými různorodými hudebními aktivitami plně potvrzuje své vyznání: „Miluji klasiku stejně jako jazz, pop, soul, rock a jiné žánry...“ Třešničkou na filharmonickém narozeninovém dortu bude „Rozpustilé finále“ Brittenovy Simple Symphony.

FMP je soubor tří orchestrů Základní umělecké školy Na Popelce v Praze 5, jehož symfonický orchestr dosáhl na poli žákovských a studentských orchestrů několika ocenění. Mezi nimi vyniká titul „absolutní vítěz Concerto Bohemia“ v roce 2011. Jeho dirigentem a uměleckým vedoucím je Ladislav Cigler. Koncerty FMP v Rudolfinu se staly oblíbenou a posluchači vyhledávanou tradicí.

Program:

FMP - SMYČCOVÝ SOUBOR
Anna Duongová - klavír
Johann Herman Schein: Allemande

anonym ze 17. stol.: Klobucký tanec
Melchior  Franck: Zámecká brána
Michael Praetorius: Starý anglický tanec
Petr Zapletal: Tři dětské drobnosti pro klavír a smyčcový orchestr

FMP - KOMORNÍ  ORCHESTR
Jeremiah Clarke: Předehra k divadelní hře „Antonius a Kleopatra“
Ottorino Respighi: Antické tance - Suita č. I
Jean Sibelius: Andante festivo
Georg Friedrich Händel: „Vodní hudba“ Suita č. 2 D dur

FMP – SYMFONICKÝ ORCHESTR
Petr Ožana – klavír
Ladislav Ciglerdirigent

Benjamin Britten: Simple Symphony pro smyčcový orchestr, IV. věta 
Ástor Piazzolla: Čtvero ročních dob v Buenos Aires

 

Sdílejte na sociálních sítích

Na co se podívat dále