Barbara Maria Willi uvádí... XVII. ročník cyklu koncertů staré hudby - C.E.M.A.

Barbara Maria Willi uvádí... XVII. ročník cyklu koncertů staré hudby

Přijďte si poslechnout špičkové komorní koncerty staré hudby, které osobně uvádí dramaturgyně prof. Barbara Maria Willi, Ph.D - inovativní a ceněná interpretka, uznávaná muzikoložka a profesorka HF JAMU.

Program na rok 2020:

13. únor
Irena Troupová, Kateřina Alexandra Štastná – soprán
Michaela Ambrosi – romantická historická flétna
Jiří Havrlant, Elena Pokorná  – kladívkový klavír
Romantický večer


Romantický večer představuje romantická témata (zoufalství z neopětované lásky či z nevěry, velkou zamilovanost či lásku k vlasti), která ležela na srdci lidem v 19. století a neztratila na aktuálnosti ani dnes. Program má i feministickou notu, jelikož doktorandka brněnské JAMU, Elena Pokorná intenzivně zkoumala atraktivní skladby německé skladatelky a pianistky Fanny Mendelssohn-Hensel, sestry známějšího Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Její písně a také klavírní písně beze slov jsou vysoce virtuózní, vášnivá díla, která prozrazují nespoutanost autorky. Harmonickou odvahu prokazuje také dílo Antonína Rejchy, který byl zároveň zdatným teoretikem. Na koncertě zazní poprvé v rámci našeho cyklu koncertů staré hudby kopie romantické flétny v podobě, v jaké byla využívána v Rejchové době.
Fanny Mendelssohn, Antonín Rejcha, Felix Mendelssohn Bartholdy

 

18. březen
Recitál Kateřina Kněžíková – soprán
Barbara M. Willi – kladívkový klavír
Zlatý hlas


Koncert je příspěvkem k oslavám 250. výročí narození L. van Beethovena. O Beethovenovi se tvrdí, že neuměl psát pro hlas – výzvu přijímáme a tvrdíme, že uměl! A to i vtipně. Koncert představuje jeho málo provozovanou písňovou tvorbu v konfrontaci se slavnými Mozartovými áriemi. Na závěr představíme, jak Mozartovu a Beethovenovu vývojovou linku  přetvořilo české zázračné dítě a významný element vídeňského hudebního života, Jan Václav Hugo Voříšek. Napsal celkem 25 písní, z nichž do dnešní doby vyšly tiskem pouhé tří. Na koncertě zazní rukopisně dochované písně, které jsou živým důkazem geniality mladého Voříška a zároveň zobrazují vývoj písně směrem do romantismu, který podkresluje psychologickou rovinu textu sofistikovanými harmoniemi a dramatickými efekty v klavírním doprovodu. Užití dobového klavíru je důležitým prostředkem historicky poučeného podání vybraných děl.
W. A. Mozart, L. van Beethoven, J. V. H. Voříšek

 

16. duben
Michal Klas, Vojtěch Jakl, Ferdinand Slezák, Matteo Hager – housle
Jakub Verner – viola
Michal Raitmajer – violoncello
Barbara M. Willi –  kladívkový klavír, varhanní pozitiv
United violinists


V tomto ojedinělém projektu se setkávají prominentní barokní houslisté s laureáty, které z osmi desítek uchazečů vybrali ředitelé České filharmonie, Dvořákovy Prahy a dirigent Tomáš Netopil. Koncert má několik inovativních rozměrů: potkají se specialisté na historickou interpretaci s moderními hráči, představíme nové talenty a podpoříme jejich rozvoj vnímání stylu a rozmanitosti výrazových prostředků, ukážeme, že historická interpretační praxe stále vychází z hudby baroka, ale již překročila práh barokní éry a hledá nové cesty ve vídeňském klasicismu a polském raném romantismu. Koncert nabízí historicky poučenou interpretaci prvního opusu šestnáctiletého Beethovena, což odpovídá věku interpretů. Vedle klasického úhelného kamene německého baroka představíme také inovativního a intuitivního skladatele a houslistu J. A. F. Elsnera, který ač původem Němec, velmi intenzivně se zasloužil o vývoj polské hudby a polské identity v hudbě.
J. S. Bach, L. van Beethoven, Józef A. F. Elsner

 

8. říjen
Fabio Bonizzoni (Milán / Den Haag) – cembalo
Klávesy, klávesy…


Přední italský dirigent a cembalista představuje fantaskní, taneční i přísné formy barokního repertoáru pro cembalo. Jeho ponor a zvláštní temperament jsou předpokladem zcela nového úhlu pohledu na zdánlivě známý repertoár, který dokáže podat s historickými prstoklady a detailním rozklíčováním barokní hudební rétoriky. Po posledním ročníku koncertního cyklu, v němž hostoval švýcarský sólista, bude pro naše publikum velmi zajímavé poznat odlišnost italského přístupu k virtuóznímu a kontrapunktickému repertoáru..
J. J. Froberger, J. S. Bach, D. Scarlatti, P. Royer

 

11. listopad
Josef Špaček – housle
Barbara Maria Willi – cembalo
A taste of 18th century


Dva výrazní sólisté se vydají po cestě měnícího se vkusu 18. století. Arcangelo Corelli definoval trend houslových sonát na celých pět desetiletí a ozvěny jeho ikonického opusu č. 5 najdeme i v Kroměříži. Johann Sebastian Bach zase vsadil na strukturu a vyčíslil složité kontrapunktické figury generálbasu, které jsme díky novým výzkumům schopni dekódovat. Velmi výraznou změnu vkusu pak přinesl galantní styl a jeho český představitel J. A. Benda. Na druhý břeh klasicismu nás převezou Vaňhal s Mozartem. Od intelektuální strukturovanosti skrze osvobození citů v Empfindsamkeit dosáhneme triumfu melodičnosti.

 

9. prosinec
Palisander
Elspeth Robertson, Lydia Gosnell, Miriam Nerval a Caoimhe de Paor

"Oživlá dřeva"

Na světové hudební scéně čtveřice půvabných flétnistek sklízí obdiv již osm let, přesto díky své virtuózní hře i geniální dramaturgii koncertních programů dokáže své publikum stále znovu překvapovat a okouzlovat. Také v Brně předvedou až neuvěřitelné možnosti zobcových fléten, jichž ovládají celou řadu: nejmenší má 15 cm, největší úctyhodných 1, 8 metru! O kvalitě souboru Palisander vypovídá také jejich čerstvé zapojení do prestižního projektu eeemerging, respektovaného celoevropského kooperativního programu, na němž se díky prof. Willi podílí též HF JAMU.Začátky koncertů jsou vždy v 19:30 hodin / Změna programu vyhrazena.

Pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.


Předplatné na rok 2020
Abonentky si můžete zakoupit či rezervovat po předchozí dohodě v kanceláři agentury C.E.M.A. na Polní 6,
tel. 542 213 053, e-mail: klara@cema-music.com.


Všem abonentům z roku 2019 jsou jejich stávající místa automaticky rezervována až do 7. ledna 2020.

Vstupenky
vždy měsíc před koncertem v prodeji v síti Ticketportal a na www.ticketportal.cz 

Za finanční podpory statutárního města Brna


za laskavé podpory


ve spolupráci s


za podpory


mediální partneři cyklu
vrchní dodavatel vína

 

Sdílejte na sociálních sítích

Na co se podívat dále