Filharmonie mladých Praha a Anna Múčková v Rudolfinu - C.E.M.A.

Filharmonie mladých Praha a Anna Múčková v Rudolfinu

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina letos proběhne další z mimořádně oblíbených slavnostních koncertů Filharmonie mladých Praha působící při Základní umělecké škole Na Popelce v Praze 5. Koncerty ve Dvořákově síni mívají bez výjimky nenapodobitelnou atmosféru, a to nejen díky elektrizujícímu nadšení mladých i malých hudebníků na pódiu, ale také zásadním přispěním vstřícného publika ve vždy zcela vyprodaném hledišti. Před symfonickým orchestrem FMP letos opět vystoupí přípravná tělesa FMP: smyčcový soubor (společně s flétnovým souborem a souborem bicích nástrojů) a komorní orchestr, který je hlavní líhní nejstaršího orchestru.

Celý večer bude od dirigentského pultíku řídit zakladatel a umělecký šéf FMP Ladislav Cigler. „U FMP nejvíce oceňuji možnost svobodné a systematické práce,“ uvádí Ladislav Cigler, který je zároveň autorem citlivých orchestrálních aranží a revizí děl vybraných do programů. „Myslím si, že v orchestru Dvořákova síň budí respekt a koncert v Rudolfinu je pro hráče vždy velkou motivací k tomu, aby posunuli výkon na maximum,“ doplňuje dirigent. Dramaturgicky skvěle vyladěný program, který Ladislav Cigler pro letošek připravil se svými orchestry a soubory, nabídne hned několik netradičních lákadel: nejmladší z přípravných souborů vystoupí nejen jako skvělý smyčcový soubor, ale také jako doprovodný ansámbl sólového hornisty Samuela Soukupa. Na závěr svého bloku soubor uvede prvotinu žáka ZUŠ Na Popelce Kryštofa Meda „Rondo pro Popelku“. Druhý z přípravných souborů se až na jednu výjimku představí s repertoárem XX. století.

Symfonické těleso FMP zahájí své vystoupení působivou předehrou k proslulému Händelovu oratoriu Mesiáš, následovat bude dvojice českých autorů: půvabná klasicistní symfonie J. A. Bendy a jako finále večera pak dílo Dalibora Štrunce, hudebního skladatele, textaře, zpěváka, pedagoga a jednoho z nejžádanějších českých cimbalistů. Štruncova žačka z brněnské konzervatoře, Anna Múčková, zahraje za doprovodu FMP koncertní fantazii pro cimbál a orchestr „Malované na cimbál“. Dva roky stará skladba posluchače příjemně překvapí silným a vroucím dojmem, který vytváří spojení orchestru a nástroje, který nejsme zvyklí běžně slýchat v koncertních sálech.

Čtvrtek 9. června 2016 v 19:30 hod. / Rudolfinum, Dvořákova síň

Program:
Ladislav Cigler – dirigent
Anna Múčková – cimbál

FMP – SMYČCOVÝ SOUBOR
Johann Staden: Rytířská slavnost

anonym ze 16. stol.: Pavanna
Johann Krieger: Menuet a moll pro lesní roh a smyč. soubor
(sólo: Samuel Soukup)
Jeremiah Clarke: Zelená zahrada
Kryštof Med: Rondo „Pro Popelku“

 FMP – KOMORNÍ ORCHESTR
Christian Friedrich Witt: Suita in D pro dva hoboje, fagot, tympány, smyčce a cembalo

John Rutter: Preludium ze „Suite Antique“       
(sólo: Iva Burýšková)                                 
anonym z 20. stol.: „Klasický menuet“
Petr Zapletal: Pět renesančních tanců

 

 

 

Sdílejte na sociálních sítích

Na co se podívat dále