Magdalena Kožená a La Cetra v pražském Rudolfinu - C.E.M.A.

Magdalena Kožená a La Cetra v pražském Rudolfinu

Con che soavi accenti… / Jak líbeznými tóny…
Claudio Monteverdi a jeho doba


V neděli 30. března vystoupí v pražském Rudolfinu mezzosopránová hvězda Magdalena Kožená společně s basilejským orchestrem La Cetra. Soubor patří k naprosté světové interpretační špičce v oboru barokní hudby. Jako dirigent se představí Ital Andrea Marcon, renomovaný dirigent, Magdalenin pravidelný spolupracovník na světových pódiích i v nahrávacích projektech pro Deutsche Grammophon.

Vzhledem k očekávanému narození třetího miminka půjde o jediný sólový koncert, na kterém Magdalena v tomto roce pro české publikum zazpívá. Praha je po Heidelbergu a Toulouse posledním evropským zastavením, při němž Magdalena představí zcela nový, atraktivní monteverdiovský program: „Starou italskou hudbu mám obecně ráda. Mám-li však vybrat jediné jméno, nezaváhám ani na okamžik: mým favoritem je Claudio Monteverdi,“ vyznává se Magdalena Kožená z obdivu k hudebnímu géniovi, jehož skladby se podle dobových svědectví tak silně dotýkaly posluchačů, že publikum při jejich provedení běžně slzelo dojetím či nadšením. Program poeticky nazvaný „Con che soavi accenti...“ (Tak líbeznými tóny...) je složen z árií Claudia Monteverdiho proloženými orchestrálními kusy, které rovněž v 17. století zkomponovali Italové Marco Uccellini, Dario Castelo, Tarquinio Merula a Biagio Marini.

K výběru italského repertoáru dále renomovaná mezzosopranistka uvádí: „Itálie je jednou z mých nejoblíbenějších zemí. Samozřejmě obdivuji její úchvatnou kulturu i přírodu, ale tím nejsympatičtějším pro mě zůstává italský temperament, který je pochopitelně zřetelně cítit právě v hudbě. Je mi neobyčejně blízká italská schopnost upřímně se radovat i z drobných věcí, obrovská náklonnost k dětem, neutuchající potřeba lidského kontaktu, jejich veselé oslavy a svátky, které slaví na ulici s nejširšími rodinami… V Itálii mám řadu dobrých přátel, z nichž ten nejbližší, Andrea Marcon, se mnou vystoupí v březnu v Praze.“

Březnový koncert, který se koná ve spolupráci České filharmonie s hudební agenturou C.E.M.A., bude navíc posledním letošním sólovým koncertem Magdaleny Kožené v České republice, na kterém vystoupí zároveň jako patronka právě probíhajícího Roku české hudby 2014 a celoevropského hudebního projektu České sny.

MAGDALENA KOŽENÁ – mezzosoprán
La Cetra – Barockorchester Basel
Andrea Marcon – dirigent, cembalo

Program:

Marco Uccellini (c.1603/10–1680): Bergamasca
Claudio Monteverdi (1567–1643): Con che soavità

                                                            Disprezzata Regina
Tarquinio Merula (1595–1665): Ballo detto il Polliccio

                                                        Ciaccona
Claudio Monteverdi: Addio Roma, addio Patria, amici addio
Dario Castello: Sonata XV a quattro
Claudio Monteverdi : Quel sguardo sdegnosetto

                                      Si dolce è´il tormento
                                      Damigella tutta bella
Biagio Marini (1594–1663): Passacaglio a quattro
Claudio Monteverdi: Il Combattimento di Tancredi e Clorinda


 

Sdílejte na sociálních sítích

Na co se podívat dále