Věhlasný organolog Pavel Černý přiveze na cyklus unikátní nástroj - C.E.M.A.

Věhlasný organolog Pavel Černý přiveze na cyklus unikátní nástroj

Varhany doma? aneb Od nejstarších varhanních skladeb po vídeňské mistry vrcholného baroka“ je podtitul dalšího z koncertů letošního cyklu "B.M. Willi uvádí...", který tentokrát diváky pozve na koncert do Sněmovního sálu Nové radnice.

Varhany automaticky spojujeme s prostředím chrámu. Pavel Černý je ale odborníkem na hudební literaturu, která vznikala ve střední Evropě a Anglii pro domácí komorní varhany. Lidé totiž milovali flétnové a další varhanní rejstříky natolik, že toužili slýchat jejich zvuk i doma. Dnes se obvykle při koncertech užívají soudobé kopie starých nástrojů, používání originálního historického nástroje je naprostou raritou. Další koncert našeho cyklu tak bude zcela výjimečný nejen díky interpretační virtuozitě protagonisty večera, který nám předestře široké repertoárové možnosti tohoto přenosného kouzelného nástroje, ale i díky samotnému nástroji: Pavel Černý zakoupil a společně s odborníky k životu vrátil skvostný varhanní pozitiv neznámého mistra počátku 18. století (více o nástroji zde).

Program: Frescobaldi, J. J. Froberger, A. Poglietti, F. M. Techelmann, C. Kerll, G. Reutter der Ältere, J. Speth, B. M. Černohorský, G. Muffat ad.

Vstupenky (plná cena: 280Kč, student/senior: 180Kč) lze rezervovat na klara@cema-music.com.

Sněmovní sál Nové radnice, Dominikánské nám. 1
Začátek koncertu: 19:30 hod. 

Sdílejte na sociálních sítích

Na co se podívat dále