Barbara Maria Willi uvádí... XVI. ročník cyklu koncertů staré hudby - C.E.M.A.

Barbara Maria Willi uvádí... XVI. ročník cyklu koncertů staré hudby

Přijďte si poslechnout špičkové komorní koncerty staré hudby, které osobně uvádí dramaturgyně prof. Barbara Maria Willi, Ph.D - inovativní a ceněná interpretka, uznávaná muzikoložka a profesorka HF JAMU.

 

Program na rok 2019:

19. únor
Martin Prokeš - tenor
Marek Šulc - baryton
Atila Vörös, Rudolf Živec – kresba světlem a videoart
Jiří Dvořák – recitace (ze záznamu)
KCHUN (Země) neboli s Dantem do Ráje

Světlo, slova, živá kresba, renesanční a středověká hudba v dokonalém splynutí dvou mužských hlasů nás provede cestou z vězení svědomí do ráje vnitřní svobody. První multimediální projekt v rámci našeho cyklu koncertů osloví všechny smysly i fantazii. Díky badatelským cestám Martina Prokeše a Marka Šulce můžeme slyšet anonymní klenoty z maďarských a českých archivů orámované texty Františka z Assisi a Danta Alighieriho.

 

14. březen
Collegium Marianum – Jana Semerádová a Vojtěch Semerád
Barbara Maria Willi – cembalo
Bach & spol.

Bachův pátý Braniborský koncert vznikal v období největšího autorova tvůrčího rozletu; radost a svoboda jsou slyšet z každého taktu. Pozitivně se nechali Bachovou invencí nakazit nejenom jeho synové, nýbrž také řada jeho žáků. Bach byl ale zároveň tak otevřené a pokorné povahy, že vášnivě prostudoval všechny současné trendy své doby, a to dokonce i ze zemí, v nichž nikdy nepobýval. Koncert nabídne známé i neznámé kontexty Bachovy tvorby. Posluchače čeká radostí nabitá cesta evropským kulturním dědictvím.
Johann Bernhard Bach, Johann Sebastian Bach


 

25. duben
Palisander - Elspeth Robertson, Lydia Gosnell,
Miriam Nerval a Caoimhe de Paor
Oživlá dřeva

Na světové hudební scéně čtveřice půvabných flétnistek sklízí obdiv již osm let; díky virtuózní hře i geniální dramaturgii koncertních programů své publikum stále znovu překvapuje a okouzluje. Poznáte až neuvěřitelné možnosti zobcových fléten, jichž hráčky ovládají celou řadu: nejmenší má 15 cm, největší úctyhodných 1, 8 metru! O kvalitě souboru Palisander vypovídá i jejich zapojení do projektu eeemerging, respektovaného celoevropského kooperativního programu, na němž se díky prof. Willi podílí též HF JAMU.

 

2. říjen
Franziska Fleischanderl – salterio  z roku 1729 (historický cimbál)
Barbara Maria Willi – kladívkový klavír Fr. Baumeistera z roku 1797
Il salterio italiano – aneb flirtování s cimbálem…

Salterio neboli historický cimbál produkuje kouzelný zvuk, proto na začátku vývoje historického klavíru stála snaha napodobit jeho křehkost; fortepiano Franze Baumeistera z r. 1797 produkuje něžný úder jemného kladívka na struny. Premiérové setkání dvou originálních historických nástrojů ve spojitosti s objevným italským repertoárem je patrně jedním z dramaturgicky nejzajímavějších počinů na české hudební scéně v roce 2019.
Fulgenzio Perotti, Florido Ubaldi, Vito Ugolino


 

6. listopad
Jörg-Andreas Bötticher – cembalo
Jaro – léto – podzim na klávesách

Ze hry Jörga-Andrease Böttichera čiší čistota a hloubka originální osobnosti. Dá nám nahlédnout do pokladů cembalové literatury z období 17. století a z měst a krajin Moravě blízkých. V kontrapunktu k jižanské kultuře můžeme pak vychutnat logiku severního světa J. S. Bacha a jeho nejnadanějšího syna Wilhelma Friedemanna. Program nás provede jarem baroka, kdy všechny formy vznikaly, přes letní rozkvět Bachova světa až po podzimní dekadenci věku emocí, v němž byly citové výkyvy na každodenním programu i u mužů. Koncert jako stvořený na oslavu krás podzimu!
J. Froberger, J. C. Kerll, J. Pachelbel, A. Poglietti, J. S. Bach, W. Fr. Bach a vlastní improvizace


 

5. prosinec
Zuzana Barochová – soprán
Dorota Grossová – alt
Michaela Koudelková – zobcové flétny
Vojtěch Jakl – barokní housle
Petra Machková-Čadová – barokní violoncello
Barbara Maria Willi – cembalo
BaroBaroBaroko

Ohňostroj barokního umění v podání nových hvězd plných energie… Naděje, napětí a smíření lásky, magické momenty v hudbě a radost z virtuosity jsou atributy programu, který spojuje poměrně málo známé poklady barokního repertoáru s tím, co si představujeme pod pojmem baroko. Extravagantní představy Rakušana Bibera, který utekl z kroměřížského dvora, se potkají s vášnivou výmluvností ušlechtilého italského génia Monteverdiho. Vivaldiho motorická energie narazí na svobodomyslnou smyslnost Barbary Strozzi a snad porozumíme i Lottiho shovívavému úsměvu nad milostným trápením.
Strozzi, C. Monteverdi, A. Lotti, H. I. Biber, A. Vivaldi


 

Začátky koncertů jsou vždy v 19:30 hodin / Změna programu vyhrazena

 

Předplatné na rok 2019
Abonentky si můžete zakoupit či rezervovat na listopadovém či prosincovém koncertu cyklu nebo po předchozí dohodě v kanceláři
agentury C.E.M.A. na Polní 6,
tel. 542 213 053, e-mail: klara@cema-music.com.


Všem abonentům z roku 2018 jsou jejich stávající místa automaticky rezervována až do 7. ledna 2019.

Vstupenky
vždy měsíc před koncertem v prodeji v síti Ticketportal a na www.ticketportal.cz 

za finanční podpory statutárního města Brna


za laskavé podpory


ve spolupráci s 
za podpory


mediální partneři cyklu
vrchní dodavatel vína

Sdílejte na sociálních sítích

Na co se podívat dále